Ten pokazowo-edukacyjny warzywnik będący sposobem na utrzymanie lokalnego in situ zlokalizowany został na terenie małego, rodzinnego i czynnego gospodarstwa rolnego, w którym poza edukacją można otrzymać nasiona warzyw zagrożonych wyginięciem (stare gatunki).
Dodatkowym aspektem jest zachowanie bioróżnorodności ponieważ obserwuje się masowe zanikanie wielu gatunków i odmian oraz stopniową eliminację wielu starych lokalnych odmian roślin uprawnych i ozdobnych. Nie ulega wątpliwości, że czynna ochrona bioróżnorodności, polegająca na uprawie starych odmian i ras w miejscach ich naturalnego występowania jest ochroną najlepszą, najbardziej godną propagowania.
Dla bezpośrednich uczestników zajęć tj. dzieci spotkanie z prawdziwymi warzywami będzie miało znaczący wpływ kształtujący ich świadomość ekologiczną i konsumencką tj. dziecko będzie świadome tego jak powinno wyglądać prawdziwe warzywo oraz dowie się, że nie prawdziwy jest pogląd w myśl którego marchewka jeśli jest krzywa, nie proporcjonalna i nie wygląda jak w supermarkecie to jest zepsuta i należy ją wyrzucić. Dzieci dowiedzą się, że właśnie warzywa z ekologicznych lub tradycyjnych upraw może i wyglądają mniej atrakcyjnie jednak ich smak jest nieporównywalnie lepszy od sklepowego. Dla środowiska naturalnego będzie z korzyścią zachowanie starych odmian w miejscu ich naturalnego występowania.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Panią Dorotą Kuna z gospodarstwa Orlikowy Sad pod nr tel 608 188 547 lub z Stowarzyszeniem GRUPA ODROLNIKA tel 14 307 05 01, kom. 603 99 56 10, e-mail: grupaodrolnika@wp.pl