O CentrumGaleria i wystawyBibliotekaStudio kuchennePunkt informacji
Program zajęćOgródek edukacyjnyGaleria zdjęćBio FarmersiSklepik (Farm Shop)
KawiarniaOgródek warzywnyGodziny pracyStowarzyszenieKONTAKT

  NASZA TV - SPOTY:
  KOMUNIKATY:
  LINKI DO NASZYCH STRON:


BIOFARMERSI
Chcesz mieć własną ekologiczną żywność, a nie masz własnego pola i jednocześnie wyznajesz zasadę "żeby napić się piwa nie trzeba kupować browaru"? Szukasz pomysłu na wakacje albo chcesz mieć ekologiczną żywność taniej ? Chcesz poznać zasady produkcji żywności ekologicznej od środka?

Wydzierżaw kawałek działki "odrolnika" i zostań biofarmersem. To nowy projekt stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.
W ramach blisko 16 ha gruntów, znajdujących się pod certyfikacją i nadzorem jednostki certyfikującej, jeden z rolników będący członkiem stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA chce przeznaczyć 3,00 ha pod uprawy ekologiczne mieszkańcom miast. Stowarzyszenie z kolei zapewnia odpowiednie warsztaty i zajęcia w zakresie zgłębiania wiedzy potrzebnej do upraw ekologicznych. Przedmiotowa działka wchodzi w skład zespołu dworsko-parkowego i w przeszłości znajdował się na niej ogród warzywniczy, staw rybny, park, zwierzyniec oraz sady tradycyjne.

W ramach projektu przewiduje się ogrodzenie i podzielenie całej działki o łącznej powierzchni 3,00 ha na 100 poddziałek z których każda o powierzchni 3,00 ara tj. 3000 m. kw. zostanie wydzierżawiona osobom chętnym do udziału w projekcie. Każdy chętny może ubiegać się o dzierżawę 1 działki lub kilku - wszystko w miarę możliwości.

Biofarmersi bo tak będą się nazywali dzierżawcy działek będą wspólnie prowadzić podgospodarstwo ekologiczne w którym znajdą się uprawy warzyw oraz owoców (głównie miękkich). Całe 3 ary zostaną przeznaczone pod uprawy jednoroczne.

Wiosną 3 hektary zaorane, nawiezione obornikiem naturalnym, wybronowane i przygotowane do zasiewu będą czekały na biofarmersów którzy obsieją swoje 3 ary warzywami jednorocznymi wg. Uznania po uzgodnieniu z rolnikiem. Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA zapewni bezpłatne szkolenie w zakresie rolnictwa ekologicznego w tzw Ogródku Edukacyjnym zlokalizowanym w pobliżu Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej. Pod nieobecność całością opiekował się będzie rolnik. Pod koniec sezonu to co pozostanie z nadprodukcji lub nie zostanie przetworzone przez biofarmersów w ramach warsztatów na soki, konfitury czy dżemy będzie mogło zostać sprzedane pod certyfikatem rolnika. Środki uzyskane ze sprzedaży produktów zostaną podzielone pomiędzy rolnika właściciela gospodarstwa rolnego i biofarmersa.

Przykładowo na 1 arze gruntu można zmieścić ok. 900 szt. selera (w odstępach co 30 cm.) i można je sprzedać w cenie od 5,50 zł do 11,90 zł /szt. co daje nam od 4950,00 zł do 10 710,00 zł

Przez cały sezon biofarmersi będą mogli korzystać z pomocy i wiedzy rolnika w zakresie upraw ekologicznych (czyli nauczą się uprawiać warzywa i owoce lub też hodować zwierzęta), będą mogli wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA w zakresie gotowania, pieczenia czy przetworów domowych. Dodatkowo na biofarmersów będą czekały narzędzia rolnicze takie jak grabki, łopatki, taczki i inne.

Warunkiem startu projektu jest "wydzierżawienie" wszystkich spośród dostępnych 100 działek. Zgłoszenia do udziału w projekcie można nadsyłać do 30 kwietnia 2016 r.

Więcej informacji Jan Czaja e-mail: grakh@poczta.onet.pl lub grupaodrolnika@wp.pl
Materiały zamieszczone na stronie internetowej Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, w szczególności filmy, zdjęcia, artykuły stanowią własność Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA i podlegają ochronie prawnej. Ich kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie w całości lub w częściach bez zgody Stowarzyszenia stanowi naruszenie praw autorskich.

Podstawa prawna: Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz.U.06.90.631, z późniejszymi zmianami).
© Copyright 2013-2017 cpl.odrolnika.pl All rights reserved.