O CentrumGaleria i wystawyBibliotekaStudio kuchennePunkt informacji
Program zajęćOgródek edukacyjnyGaleria zdjęćBio FarmersiSklepik (Farm Shop)
KawiarniaOgródek warzywnyGodziny pracyStowarzyszenieKONTAKT

  NASZA TV - SPOTY:
  KOMUNIKATY:
  LINKI DO NASZYCH STRON:


OGRÓDEK WARZYWNY
Na terenie Gminy Pleśna istnieją urodzajne gleby pierwszej oraz drugiej klasy, dlatego też korzystając z zasobów naturalnych przygotowano w miejscowości Szczepanowice pokazowy warzywnik dla dzieci, w którym są uprawiane stare odmiany warzyw. Ten pokazowo-edukacyjny warzywnik będący sposobem na utrzymanie lokalnego in situ zlokalizowany został na terenie małego, rodzinnego i czynnego gospodarstwa rolnego, w którym poza edukacją można otrzymać nasiona warzyw zagrożonych wyginięciem (stare gatunki).
Dodatkowym aspektem jest zachowanie bioróżnorodności ponieważ obserwuje się masowe zanikanie wielu gatunków i odmian oraz stopniową eliminację wielu starych lokalnych odmian roślin uprawnych i ozdobnych. Nie ulega wątpliwości, że czynna ochrona bioróżnorodności, polegająca na uprawie starych odmian i ras w miejscach ich naturalnego występowania jest ochroną najlepszą, najbardziej godną propagowania.

Warzywnik został wyposażony w tablice informacyjną, drewnianą wiate do pogadanek, ławki i stoły.

Dla bezpośrednich uczestników zajęć tj. dzieci spotkanie z prawdziwymi warzywami będzie miało znaczący wpływ kształtujący ich świadomość ekologiczną i konsumencką tj. dziecko będzie świadome tego jak powinno wyglądać prawdziwe warzywo oraz dowie się, że nie prawdziwy jest pogląd w myśl którego marchewka jeśli jest krzywa, nie proporcjonalna i nie wygląda jak w supermarkecie to jest zepsuta i należy ją wyrzucić. Dzieci dowiedzą się, że właśnie warzywa z ekologicznych lub tradycyjnych upraw może i wyglądają mniej atrakcyjnie jednak ich smak jest nieporównywalnie lepszy od sklepowego. Dla środowiska naturalnego będzie z korzyścią zachowanie starych odmian w miejscu ich naturalnego występowania.

W Warzywniku dwa razy w miesiącu w okresie od maja do września prowadzone są otwarte i bezpłatne zajęcia. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Panią Dorotą Kuna z gospodarstwa Orlikowy Sad pod nr tel 608 188 547 lub z Stowarzyszeniem GRUPA ODROLNIKA tel 14 307 05 01, kom. 603 99 56 10, e-mail: grupaodrolnika@wp.pl
Inicjatywa pn: "Popularyzowanie starych odmian warzyw wśród dzieci sposobem na utrzymanie tradycyjnych gatunków." zrealizowana przez Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA z siedzibą i biurem: Rzuchowa 1, 33-114 Rzuchowa w ramach projektu pn. "Przyroda nie zna nagrody ani kary, zna tylko konsekwencje – inicjatywy lokalne na rzecz zrównoważonego rozwoju powiatu tarnowskiego" jest finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowa nr 218/2015/Wn12/EE-il/D.
Łączna wartość realizowanej inicjatywy wyniosła: .............. zł
Materiały zamieszczone na stronie internetowej Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, w szczególności filmy, zdjęcia, artykuły stanowią własność Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA i podlegają ochronie prawnej. Ich kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie w całości lub w częściach bez zgody Stowarzyszenia stanowi naruszenie praw autorskich.

Podstawa prawna: Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz.U.06.90.631, z późniejszymi zmianami).
© Copyright 2013-2017 cpl.odrolnika.pl All rights reserved.