Już w piątek, 31 maja rusza Festiwal Święto Ogrodów. To niezwykłe przedsięwzięcie, na które składa się wiele inicjatyw w Krakowie, Niepołomicach, Dobczycach, Stryszowie, Rzuchowej czy Trzebini. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a Festiwal potrwa do 16 czerwca 2019 roku.
- Ideą Festiwalu jest stworzenie dla miłośników ogrodów i parków możliwości wypoczynku wśród zieleni oraz skorzystania z propozycji kulturalnych i naukowych. Święto Ogrodów to koncerty, wystawy, prelekcje, ale przede wszystkim spotkania w dobrej atmosferze i bliskości natury. Festiwal jest również, często jedyną w roku, okazją by poznać niedostępne na co dzień ogrody klasztorne, królewskie czy prywatne – mówią organizatorzy z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Klubu Muzyki Współczesnej „Malwa” oraz Stowarzyszenia „Ogrody Sztuki”.
Uroczyste rozpoczęcie 14. Festiwalu Święto Ogrodów 2019 odbędzie się 31 maja o godz. 19.30 w Ogrodzie Botanicznym UJ przy ul. Kopernika 27 w Krakowie. Jednak już od godzin porannych w innych lokalizacjach będzie można skorzystać z festiwalowych atrakcji, jak np.: Festiwal Różnorodności Kwiatów w Domu Zasłużonego Kombatanta w Krakowie, Ogrody – wystawa fotografii w Muzeum w Zamku Królewskim w Niepołomicach czy warsztaty malowania batików z Marthą Mulawą (GardenPro – showspace ogrododowy przy ul. Zbrojarzy 14 w Krakowie).
Następne dni przyniosą kolejne atrakcje, a w tym m.in.: animacje z bańkami mydlanymi, koncert Zespołu Pieśni i Tańca Małe Słowianki, zwiedzanie Salezjańskiego Ogrodu Biblijnego, odtańczenie poloneza na dworze w Stryszowie, dzień otwarty Rodzinnego Ogrodu Działkowego nad Rudawą z zawodami wędkarskimi czy prezentacją gniazd murarki ogrodowej – dzikiej pszczoły zapylającej.
W ramach Święta Ogrodów przewidziano też darmowe porady projektantów ogrodów, warsztaty kulinarne i rękodzielnicze, a także wieczór w ogrodzie z lokalnymi winami w ogrodzie przy Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej. Kolejna propozycja to pokaz Qigong – styl Lecącego Żurawia – pokaz i warsztaty dalekowschodnich ćwiczeń relaksacyjno-zdrowotnych w Ogrodzie Botanicznym UJ, gdzie 16 czerwca nastąpi oficjalne zamknięcie Festiwalu. Na koniec zaplanowano prezentację kolekcji instrumentów ludowych z różnych regionów świata oraz koncert Fletnia Pana w Ogrodzie.
Nie przegap interesującej Cię imprezy – szczegółowy kalendarz jest dostępny na stronie: http://swietoogrodow.pl/
Patronat nad Festiwalem sprawuje Małopolski Szlak Ogrodów.